Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii

Ubezpieczenie zdrowotne – podstawowe informacje

Jeśli decydujesz się zamieszkać w Szwajcarii, to musisz koniecznie zadbać o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Jednakże nie odbywa się to tak jak u nas w kraju, że z naszej pensji co miesiąc są odprowadzane odpowiednio wysokie składki. W Szwajcarii każdy może sobie wybrać kasę chorych, gdzie co miesiąc samodzielnie będzie opłacał swoją składkę. Wszystko w tym wypadku nie będzie zależało od wysokości osiąganych dochodów, ale wieku oraz regionu w którym się mieszka. Dla ułatwienia możesz w sieci spróbować znaleźć kalkulatory, dzięki którym w krótkim czasie będziesz mógł obliczyć wysokość swojego świadczenia. Generalnie zasada jest taka, że im jest wyższy wiek i większy region w którym aktualnie zamieszkujesz, tym większa będzie składka.
Piękna Szwajcaria

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest procentem od Twojego wynagrodzenia

Ważne jest również na jaką franszyzę się zdecydujesz, czyli jaki procent kosztów leczenia będziesz pokrywał z własnej kieszeni. Im wyższy ten procent będzie, to tym mniejsza będzie składka na ubezpieczanie. Najwyższa składka franszyzy to 2500CHF, zaś najniższa, to 300CHF. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, bowiem jeśli nie chorujesz często, to zawsze lepiej jest wybrać większość pokrywanych kosztów z własnej kieszeni, gdyż to się będzie zwyczajnie opłacało.

Warto wiedzieć, że w ciągu pierwszych 3 miesięcy od zameldowania w Szwajcarii będziesz musiał zdecydować się na jakąś kasę chorych. Co ciekawe, urząd miejski na pewno Ci o tym przypomni i przy okazji w liście podeśle listę kas, które możesz wybrać dla siebie. Musimy tutaj również podkreślić, że nawet, podpisując dokumenty za ubezpieczenie po tych 3 miesiącach, i tak będziesz musiał zapłacić za zaległe składki. Chyba, że przedłożysz dokumenty potwierdzające, iż wcześniej byłeś objęty innym ubezpieczeniem.

Modele ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii

Koniecznie należy również wspomnieć o istniejących modelach ubezpieczeniowych, ponieważ z punktu widzenia nas jako nowych, są to informacje bardzo ważne. Tutaj jednak musimy nadmienić, że są to tzw. Modele podstawowe i co prawda pozwalają one zaoszczędzić w stosunku do standardowego opłacania składek, niemniej jednak ich wersje są dość mocno okrojone. Jednym z takich jest model Telmed, który polega na wcześniejszej konsultacji telefonicznej. Dzięki temu już na tym etapie można stwierdzić, czy wymaga to interwencji lekarskiej, czy też jednak nie. Inny model, zwany HMO zakłada, że w razie złego samopoczucia idziesz do przypisanej Ci przychodni, a dopiero stamtąd kierowany jesteś do odpowiedniego lekarza, o ile lekarz pierwszego kontaktu uzna to za potrzebne.

Oczywiście wszystkie opisane tutaj przypadki to podstawowa opieka zdrowotna. Nie da się bowiem ukryć, że każdy ubezpieczyciel ma bardzo szeroką gamę usług dodatkowych, które również będą Cię więcej kosztować. Jeśli jednak zależy Ci na pełnej opiece medycznej w każdym przypadku, to jak najbardziej powinieneś poszczególne oferty rozważyć i dopasować je do swoich osobistych potrzeb. W ten sposób w razie nagłej potrzeby będziesz miał zapewnione bardzo dobre warunki leczenia.

Dodaj komentarz