Śmieci i recykling w Szwajcarii

Recykling podstawą czystego otoczenia

Coraz więcej państw na całym świecie zdecydowanie bardziej niż kiedyś chciałby uświadamiać swoich obywateli o konieczności dbania o środowisko naturalne. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki temu możemy żyć w czystości i o wiele więcej odpadów przetwarzać. Podobnie jest również w Szwajcarii, gdzie do segregowania śmieci i recyclingu podchodzi się niezwykle poważnie. Otóż w tym państwie temat recyclingu został narzucony również przez prawo, co dodatkowo wymusza na opornych osobach dbanie o spełnianie zasad. W wielu szwajcarskich miastach na początku roku dostaje się specjalną rozpiskę, która zawiera szczegółowe informacje o tym, kiedy z danej dzielnicy będą wywożone śmieci. W tym momencie warto podkreślić, że u nas w Polsce również można się już z czymś takim spotkać w wielu miejscowościach.
segregacja i recykling śmieci

Segregacja śmieci – nasze obowiązki

Wracając jednak do Szwajcarii. Każdy z różnych rodzajów śmieci jest odbierany w inne dni, a więc wystąpiła tutaj potrzeba szczegółowego oznaczenia. I tak możemy odpady podzielić na kilka odmian. Jednym z nich będą tzw. Odpady z domu. Na ten rodzaj składa się wszystko to, co produkujemy w naszych domach podczas sprzątania czy gotowania oraz innych prac w miejscu zamieszkania. Do składowania tego typu śmieci służą specjalne worki. Jednakże w każdym z miast one będą się nieco różniły oznaczeniem i nazwą. Zazwyczaj można je bez większych problemów kupić w kiosku, supermarkecie czy na poczcie. Dostępne są w niskich cenach oraz rozmaitych pojemnościach. Każdy jednak jak najbardziej stara się wypełniać worki, ponieważ kolejne to dodatkowe koszty. Obecnie państwo szwajcarskie nie pobiera opłat z góry za wywózkę śmieci. Jest to bardzo wygodne, ponieważ jeśli nie produkujesz śmieci, to jednocześnie nie musisz nic płacić. W wielu państwach, w tym również u nas w kraju, jest tak, że opłaty i tak są naliczane, pomimo, że nie wyrzucisz ani jednego worka.

Segregacja śmieci – makulatura, kompost itp

Teraz przejdźmy do makulatury, która zawsze ma być związana sznurkiem. Gazety czy książki zapakowane w plastikowe torby czy bez żądnego zabezpieczenia, nie są przyjmowane. Jeśli ktoś nie liczy się z tymi zasadami, to może otrzymać list, który będzie zawierał upomnienie odnośnie segregowania i właściwego przygotowania śmieci do odbioru. W Szwajcarii również kartony są zbierane osobno. Przeważnie ich wywózka odbywa się około 4-5 razy w miesiącu.

Co z kompostem czy odpadami organicznymi? Otóż zbierane są one do specjalnych kontenerów w kolorze zielonym. Są one wywożone w różnych częstotliwościach w zależności od pory roku. Warto wiedzieć, że tego typu kontener należy sobie wcześniej wynająć. Warto, szczególnie jeśli masz ogród, bo w łatwy sposób można pozbyć się liści, trawy czy innych podobnych odpadów.

Zbieraniem zużytej elektroniki zajmują się specjalne tramwaje, w których można oddać zepsuty lub niepotrzebny sprzęt elektroniczny z domu. Ważne zasada, że koniecznie dostarczone musi to być własnoręcznie.

W ten sposób wygląda sprawa ze śmieciami w Szwajcarii. Warto się tematem bliżej zainteresować, tym bardziej jeśli zależy nam na nieco dłuższym pobycie w tym kraju.

Dodaj komentarz