Słodko mi, czyli sekret szwajcarskiej czekolady

Nie od dziś usłyszeć można, że Szwajcaria jest krajem, w którym wytwarzana jest jedna z najlepszych czekolad na całym świecie. Dziś postanowiliśmy zgłębić sekret największych chocolatierów, którzy tworzą niezwykle słynne słodkie produkty, które warte są grzechu.

Statystyki i trochę historii

Na początku warto wspomnieć o tym, że Szwajcarzy są naprawdę zakochani w czekoladzie i produktach czekoladopodobnych. Jak wskazują statystyki przeciętny mieszkaniec kraju spożywa ponad 12 kilogramów rocznie, co sprawia, że kraj plasuje się w czołówce rankingu. Jeśli zasięgniemy trochę wstecz to łatwo dowiemy się, że mieszkańcy Szwajcarii już od dawna zajmują się produkcją czekolady i dlatego też osiągnęli w tej dziedzinie taką perfekcję. Historia czekoladownictwa sięga już początków XIX wieku, kiedy to powstała pierwsza fabryka czekolady w szwajcarskim Vevey.

Czekoladowe lekarstwo

Pierwszą manufakturę czekolady założyl Cailler, który zachwycił się jej smakiem podczas podróży do Włoch. W tamtym czasie, co niezwykle ciekawe, czekolada uchodziła za lekarstwo i sprzedawana była wyłącznie w aptekach. Współczesnym ludziom może się to wydawać dziwaczne, ponieważ aktualnie czekolada dostępna jest w absolutnie każdym sklepie. Markę Nestle zapewne również kojarzą wszyscy, jednak mało osób wie, że Henri Nestle, czyli twórca mleka w proszku był aptekarzem właśnie! To on odpowiedzialny jest za powstanie czekolady mlecznej, która swój delikatny smak zawdzięcza właśnie sproszkowanemu mleku.

Najsłynniejsi chocoliaterzy szwajcarscy

Lindt czy Toblerone to jedne z największych firm, które zajmują się wytwarzaniem czekolady w Szwajcarii. Marki te znane są na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością. Do jednych z największych specjalistów w dziedzinie czekoladownictwa możemy zaliczyć również szwajcarskiego Calliera oraz Alprose.

Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji skosztować szwajcarskiej czekolady to wiedz, że będziesz musiał to nadrobić! Doznania smakowe są absolutnie nie do opisania, a prezent w postaci przepysznej, dobrej jakościowo tabliczki czekolady wywoła uśmiech nie tylko na twarzach dzieci!