Prawo Pracy
Prawo Pracy

Jak wyglądają zapisy prawa pracy w Szwajcarii – czego unikać, co warto wiedzieć?

 

Wybierając się zagranicę zawsze warto wiedzieć jakie panują tam zapisy prawne. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji lub sytuacji pogwałcenia prawa nienaumyślnie. W sytuacji, gdy wybieramy się do danego kraju jedynie na urlop i w celu spędzenia w nim niedługiego czasu, nie musimy przywiązywać aż tak wielkiej wagi do aspektów prawnych. Inna sytuacja natomiast jest w przypadku osób, które planują emigrację zarobkową i są zobowiązane znać i orientować się w przepisach. Kwestii prawnych, po które musi sięgnąć osoba wyjeżdżająca jest niezwykle dużo jednak jednym z najważniejszych rodzajów prawa, jest prawo pracy, które interesować powinno nas najbardziej.

Szwajcaria znana jest na świecie z tego, że jest to kraj bardzo dobrze rozwinięty zarówno gospodarczo, ale również pod wieloma innymi względami. Jeśli chodzi o prawo pracy i stosunek państwa do pracowników jest on niezwykle rygorystyczny (więcej informacji na temat prawa pracy). Osoby, które podążają za wymogami prawnymi wieść mogą spokojny żywot, jednak Ci, którzy się nie dostosowują muszą liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Szwajcarskie prawo pracy jest stosunkowo zawiłe i trudno jest posiąść wiedzę na jego temat w szybkim czasie. Najprostszym sposobem na dotarcie do interesujących nas informacji jest zwrócenie się po pomoc do profesjonalnego radcy prawnego, który orientuje się w zapisach prawnych kraju lub kantonalnych urzędów pracy, które znajdują się w Szwajcarii. Poruszmy jednak jedne z najważniejszych praw, które warto jest znać wybierając się do tego kraju.

#1 Praca w nocy oraz niedziele jest surowo wzbroniona

W Polsce nie ma problemu z tym, że stacje paliw, apteki czy sklepy spożywcze otwarte są 24 godziny na dobę. Wiele korporacji również pracuje w niedziele, czyli ogólnie przyjęty dzień wolny. W Szwajcarii nie ma mowy o pracy po godzinie 23:00 czy też w niedziele. Takie działania są surowo zabronione, dlatego też Szwajcarzy dostosowują się do takowego zapisu.

#2 Czas pracy w tygodniu

Tygodniowy czas pracy również różni się do tego polskiego. W Szwajcarii wynosi on 45 lub 50 godzin tygodniowo, w zależności od wykonywanego zawodu i posiadanej profesji. Dzienny czas pracy nie może przekraczać 14 godzin, w których zawarte są przerwy.

#3 Płatny urlop

Każda osoba pracująca w Szwajcarii ma prawo do wzięcia 4 tygodni płatnego urlopu rocznie. Osoby przed 20 rokiem życia posiadają jeszcze większy przywilej w postaci dodatkowego wolnego tygodnia.

#4 Święta jak niedziele wolne od pracy

W Szwajcarii wszystkie święta są traktowane jak niedziele, czyli wolne dni od pracy. Ciekawą rzeczą jednak jest fakt, że w kraju tym święta nie są narodowe, a obchodzone w danym kantonie. Oznacza to, że przebywając w jednym miejscu możemy posiadać dzień wolny od pracy, a w innym niestety już nie.

Jak sam widzisz prawo szwajcarskie znacznie różni się od tego polskiego i w celu uzyskania większej ilości informacji na ten temat warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych radców prawnych – jednym z nich jest na przykład p. Grażyna Buczyńska – oferująca porady prawne. Myślę że w tym przypadku możemy liczyć na pomoc prawną na odpowiednim poziomie.

W tym przypadku ważnym jest żebyśmy trafili do odpowiedniego specjalisty mającego doświadczenie w rozwiązywaniu zawiłości prawnych w danym regionie i znającym tamtejsze realia. Pamiętajmy że prawo pracy jest inne w każdym kraju!

Dodaj komentarz